STROJARSKI RAČUNALNI TEHNIČAR (015324)

Ključna svrha:
Dobro poznavati strojarsku struku uz primjenu računala za ciljane potrebe. Računalom upravlja proizvodnim procesom, kako u području strojarstva, tako i u srodnim područjima, primjenom novih tehnologija i tehnika automatizacije, konstruiranja i vođenja proizvodnje.

Opis zanimanja:
Strojarski računalni tehničar bavi se poslovima povezanim s konstruiranjem, gradnjom, uporabom i održavanjem alata, strojeva i postrojenja. Može raditi u odjelima konstrukcije elemenata i sklopova, na pripremi i vođenju proizvodnje te u kontroli, rukovanju i održavanju strojeva u proizvodnim pogonima. Strojarski računalni tehničar skicira i proračunava različite elemente strojeva (npr. elemente za spajanje i rastavljanje, osovine, ležajeve, opruge, zupčanike itd.), i to na način da prvo izrađuje skicu nekog elementa stroja i njegove funkcije, potom proračunava dimenzije »kritičnih presjeka«, a zatim i druge dimenzije te određuje konačan oblik elementa i njegova uklapanja u sklop. Uz navedeno on treba odabrati materijale za izradbu elemenata strojeva, i to na temelju funkcionalnih i tehničko-tehnoloških zahtjeva na temelju proračuna statičkih opterećenja te definirati početne dimenzije izabranog materijala potrebnog za izradbu elemenata. Pritom se služi priručnicima s podatcima o tehničkim materijalima i njihovoj obradbi te normama za elemente strojeva. Za sve izračune, skiciranja, pa i simuliranja rada stroja, strojarski računalni tehničar služi se računalom i odgovarajućim programskim paketima. U pripremi proizvodnje strojarski računalni tehničar služi se proizvodno-tehnološkim uputama za planiranje proizvodnje i izradbu tehničko-tehnološke dokumentacije. Planira materijale, odabire alate i strojeve, režime rada, kapacitete strojeva, utvrđuje načine obradbe, redoslijed postupaka, normative materijala i vremena izradbe te metode kontrole. Na temelju konstrukcijskih zahtjeva propisuje kvalitetu i preciznost koju treba postići obradom. Provjeru kvalitete i funkcije gotovog proizvoda, stroja ili elementa stroja, strojarski računalni tehničar temelji na postupcima kontrole (duljine površine, obujma, mase, sile, tlaka, brzine vrtnje, snage, prijenosnih omjera i sl.) u odnosu na propisane norme. Strojarski računalni tehničar osposobljen je i za upravljanje numerički upravljanim alatnim strojevima i za izradbu upravljačkih programa za te strojeve različitim postupcima.

Kompetencije i ishodi učenja
Pojedinac će:

• Primijeniti osnove tehničkog crtanja i elemenata strojeva pri analizi i pripremi proizvodno-tehnološkog procesa
  • Crtati pomoću računala
  • Primijeniti tehničke materijale pri analizi i pripremi proizvodno-tehnološkog procesa
  • Primijeniti tehničku mehaniku pri analizi i pripremi proizvodno-tehnološkog procesa
  • Proračunati i konstruirati elemente strojeva i sklopove
  • Proračunati i konstruirati jednostavne alate i naprave
  • Izvoditi strojarska mjerenja, ispitivati svojstva materijala i osigurati kvalitetu proizvoda i tehnoloških procesa
  • Projektirati tehnološke postupke i procese, izraditi tehnološku dokumentaciju
  • Planirati i provoditi postupke održavanja
  • Programirati numerički upravljane strojeve i izraditi strojne dijelove na njima
  • Opisati elemente pneumatskih i hidrauličkih uređaja i sustava, izraditi jednostavne sheme i funkcionalno spojiti elemente
  • Opisati i proračunati termodinamičke procese i veličine te ih primijeniti na toplinske strojeve i uređaje
  • Opisati električne strojeve i uređaje, elektroničke komponente te njihovu primjenu u pogonima i postrojenjima
  • Primijeniti osnove robotike, prepoznati i razlikovati upravljačke i regulacijske procese i njihove elemente
  • Primijeniti komunikacijske tehnologije i vještine, poslovno komunicirati s tržištem i upravljati ljudskim resursima
  • Primjenjivati propise i sredstva za zaštitu na radu, zaštitu od požara i zaštitu okoliša.

Detaljniji opis zanimanja možete pogledati u dokumentima:

1. Nastavni plan i program
  2. Standard zanimanja